Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy G8HL-1A4T-R-H71 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy G8HL-1A4T-R-H71 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
G8HL-1A4T-R-H71
| Part No | G8HL-1A4T-R-H71 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | RELAY AUTO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Socketable |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Contact Rating (Current): | 20A |
| Coil Power: | 960 mW |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Contact Form: | SPST-NO (1 Form A) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Release Time: | 15ms |
| Termination Style: | Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes |
| Coil Resistance: | 150 Ohms |
| Coil Voltage: | 12VDC |
| Turn On Voltage (Max): | 8 VDC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | G8HL |
| Turn Off Voltage (Min): | 0.7 VDC |
| Coil Type: | Non Latching |
| Switching Voltage: | 16VDC - Max |
| Features: | Resistor |
| Coil Current: | 80mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Contact Material: | - |
| Operate Time: | 10ms |
Introduce
We can supply G8HL-1A4T-R-H71 , send us a request quote to request G8HL-1A4T-R-H71 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number G8HL-1A4T-R-H71.The price and lead time for G8HL-1A4T-R-H71 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part G8HL-1A4T-R-H71.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





