Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FSM103A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FSM103A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FSM103A
| Part No | FSM103A |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mechanical Life: | 100,000 Cycles |
| Actuator Length, Right Angle: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Illumination: | Non-Illuminated |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Outline: | 12.00mm x 12.00mm |
| Operating Force: | 260gf |
| Actuator Material: | Acetal |
| Ingress Protection: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -35°C ~ 85°C |
| Contact Rating @ Voltage: | 0.05A @ 24VDC |
| Circuit: | SPST-NO |
| Actuator Height off PCB, Vertical: | 7.28mm |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole |
| Actuator Type: | Plunger for Cap |
| Actuator Orientation: | Top Actuated |
| Series: | FSM100 ~ 104 |
| Other Names: | 1571627-1 1571627-1-ND |
| Switch Travel: | 0.30mm |
Introduce
We can supply FSM103A , send us a request quote to request FSM103A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FSM103A.The price and lead time for FSM103A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FSM103A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






