Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FS-20SCBE20R00FENI with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FS-20SCBE20R00FENI with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FS-20SCBE20R00FENI
| Part No | FS-20SCBE20R00FENI |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | RES 20 OHM 20W 1% PCD NON-IND |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 20 Ohms ±1% 20W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±260ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.725" (18.41mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.437" Dia x 0.375" L (11.11mm x 9.53mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | FS |
| Power (Watts): | 20W |
| Other Names: | FS-20S-20-1%-NI-ND FS-20S-20-1%-NI-ND-ND Q4737296 T0983423 |
| Resistance: | 20 Ohms |
| Features: | Non-Inductive |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 350°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply FS-20SCBE20R00FENI , send us a request quote to request FS-20SCBE20R00FENI pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FS-20SCBE20R00FENI.The price and lead time for FS-20SCBE20R00FENI depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FS-20SCBE20R00FENI.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






