Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FR810B-05 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FR810B-05 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FR810B-05
| Part No | FR810B-05 |
|---|---|
| Manufacturer | American Hakko Products, Inc. |
| Description | REWORK STATION 820W 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Wattage: | 820W |
|---|---|
| Control/Display Type: | Digital |
| Number of Channels: | 1 |
| Workstand: | B5048 |
| Supplied Iron, Tweezer, Handle: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Temperature Range: | - |
| Base Unit: | FR-810B |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Tip Cleaner: | Not Included |
| Series: | - |
| Includes: | Heat Resistant Pad, Iron Holder, Pads (6), Vacuum Pipe Knob |
| Type: | Rework (Hot Air) |
| Supplied Tips/Nozzles: | - |
| Other Names: | 1691-1225 |
| Voltage - Input: | 120V |
| Voltage - Output: | - |
| Features: | Auto Off, ESD Safe, Password Lockout, Programmable |
| Plug Type: | NEMA 5-15P |
Introduce
We can supply FR810B-05 , send us a request quote to request FR810B-05 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FR810B-05.The price and lead time for FR810B-05 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FR810B-05.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





