Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FR40KR05 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FR40KR05 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FR40KR05
| Part No | FR40KR05 |
|---|---|
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP REV 800V 40A DO5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-203AB, DO-5, Stud |
|---|---|
| Diode Type: | Standard, Reverse Polarity |
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | DO-203AB (DO-5) |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard, Reverse Polarity 800V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 40A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 25µA @ 100V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 125°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 800V |
| Other Names: | 1242-1264 FR40KR05GN FR40KR05GN-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 40A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 500ns |
Introduce
We can supply FR40KR05 , send us a request quote to request FR40KR05 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FR40KR05.The price and lead time for FR40KR05 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FR40KR05.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







