Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FPR2A-0R5F1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FPR2A-0R5F1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FPR2A-0R5F1
| Part No | FPR2A-0R5F1 |
|---|---|
| Manufacturer | Riedon |
| Description | RES 0.5 OHM 30W 1% TO218 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | TO-247-2 Variant |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | TO-218 (TO-247) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 500 mOhms ±1% 30W Through Hole Resistor TO-247-2 Variant Metal Foil |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 47 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.949" (24.10mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.610" L x 0.181" W (15.50mm x 4.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | FPR |
| Power (Watts): | 30W |
| Other Names: | 696-1005 FPR2-T2180.500 FPR2-T2180.500-ND FPR2T2180500OHM1 |
| Resistance: | 500 mOhms |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 130°C |
| Composition: | Metal Foil |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply FPR2A-0R5F1 , send us a request quote to request FPR2A-0R5F1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FPR2A-0R5F1.The price and lead time for FPR2A-0R5F1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FPR2A-0R5F1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





