Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FP4-200-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FP4-200-R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FP4-200-R
| Part No | FP4-200-R |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | FIXED IND 200NH 40A 0.65 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±15% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 200nH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.197" (5.00mm) |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 0.65 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 155°C |
| Current Rating: | 40A |
| Current - Saturation: | 30A |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Detailed Description: | 200nH Unshielded Wirewound Inductor 40A 0.65 mOhm Max Nonstandard |
| Inductance Frequency - Test: | 1MHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.402" L x 0.268" W (10.20mm x 6.80mm) |
| Series: | FLAT-PAC 4 |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | 283-3648-6 |
Introduce
We can supply FP4-200-R , send us a request quote to request FP4-200-R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FP4-200-R.The price and lead time for FP4-200-R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FP4-200-R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





