Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FP301-3-50'-RED-SPOOL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FP301-3-50'-RED-SPOOL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FP301-3-50'-RED-SPOOL
| Part No | FP301-3-50'-RED-SPOOL |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | HEATSHRINK FP301 3-50' RED |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Length: | 50.0' (15.2m) |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Heat Shrink Tubing, Flexible 3.000" (76.20mm) 2 to 1 Red 50.0' (15.2m) |
| Shrinkage Ratio: | 2 to 1 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Shrink Temperature: | 100°C |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Red |
| Series: | FP-301 |
| Type: | Tubing, Flexible |
| Recovered Wall Thickness: | 0.050" (1.27mm) |
| Other Names: | 00054007388814 05400738881 7100025971 80610240154 |
| Material: | Polyolefin (PO) |
| Inner Diameter - Recovered: | 1.500" (38.10mm) |
| Inner Diameter - Supplied: | 3.000" (76.20mm) |
| Features: | Flame Retardant, Solvent Resistant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 135°C |
Introduce
We can supply FP301-3-50'-RED-SPOOL , send us a request quote to request FP301-3-50'-RED-SPOOL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FP301-3-50'-RED-SPOOL.The price and lead time for FP301-3-50'-RED-SPOOL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FP301-3-50'-RED-SPOOL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for FP301-3-50'-RED-SPOOL
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| FP30-1600 | Triad Magnetics | PC MOUNT POWER TRANSFORMER | RFQ >> | |
| FP30-200 | Triad Magnetics | XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE | RFQ >> | |
| FP30-200-B | Triad Magnetics | XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE | RFQ >> | |
| FP30-400 | Triad Magnetics | XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE | RFQ >> | |
| FP30-400-B | Triad Magnetics | XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE | RFQ >> | |
| FP30-800 | Triad Magnetics | PC MOUNT POWER TRANSFORMER | RFQ >> | |
| FP30-85 | Triad Magnetics | XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE | RFQ >> | |
| FP30-85-B | Triad Magnetics | XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE | RFQ >> | |
| FP300 | Amprobe | FUSE 315MA 1KVAC 33XR 34XR 4PK | RFQ >> | |
![]() |
FP30014/56031400 | Bopla Enclosures | REAR PNL, ALUM, 5.87"X3.23" | RFQ >> |
| FP301-1 1/2-48"-BLACK-24 PCS | 3M | HEATSHRINK 1.5"X4' BLK 1=1PC 48" | RFQ >> | |
| FP301-1 1/2-48"-BLACK-5 PCS | 3M | HEATSHRINK 1.5"X4' BLK 1=1PC 48" | RFQ >> | |
| FP301-1 1/2-48"-BLUE-24 PCS | 3M | HEATSHRINK 1.5"X4' BLU 1=1PC 48" | RFQ >> | |
| FP301-1 1/2-48"-BLUE-5 PCS | 3M | HTSHRK 1 1/2- 48"BLU 5PCS | RFQ >> | |
| FP301-1 1/2-48"-CLEAR-24 PCS | 3M | HEATSHRINK 1.5"X4' CLR 1=1PC 48" | RFQ >> | |
| FP301-1 1/2-48"-CLEAR-5 PCS | 3M | HEATSHRINK 1.5"X4' CLR 1=1PC 48" | RFQ >> | |
![]() |
FP301-1 1/2-48"-GREEN-5 PCS | 3M | HTSHRK 1 1/2- 48"GRN 5PCS | RFQ >> |
| FP301-1 1/2-48"-RED-24 PCS | 3M | HEATSHRINK 1.5"X4' RED 1=1PC 48" | RFQ >> | |
| FP301-1 1/2-48"-RED-5 PCS | 3M | HEATSHRINK 1.5"X4' RED 1=1PC 48" | RFQ >> | |
| FP301-1 1/2-48"-WHITE-24 PCS | 3M | HTSHRK 1 1/2- 48" WHT 24PCS | RFQ >> | |
| FP301-1 1/2-48"-WHITE-5 PCS | 3M | HEATSHRINK 1.5"X4' WHT 1=1PC 48" | RFQ >> | |
| FP301-1 1/2-48"-YELLOW-24 PCS | 3M | HTSHRK 1 1/2- 48" YLW 24PCS | RFQ >> | |
| FP301-1 1/2-48"-YELLOW-5 PCS | 3M | HEATSHRINK 1.5"X4' YLW 1=1PC 48" | RFQ >> | |
| FP301-1 1/2-6"-BLACK-10-3 PC PKS | 3M | HEATSHRINK FP301 1 1/2-6" BLACK | RFQ >> | |
| FP301-1 1/2-6"-CLEAR-10-3 PC PKS | 3M | HEATSHRINK FP301 1 1/2-6" CLEAR | RFQ >> | |
| FP301-1-25'-BLACK-REEL | 3M | HEATSHRINK FP301 1-25' BLACK | RFQ >> | |
| FP301-1-48"-BLACK-24 PCS | 3M | HEATSHRINK 1"X4' BLK 1=1PC 48" | RFQ >> | |
| FP301-1-48"-BLACK-5 PCS | 3M | HEATSHRINK 1"X4' BLK 1=1PC 48" | RFQ >> | |
| FP301-1-48"-BLACK-HDR-5 PCS | 3M | HEATSHRINK FP301 1-48" BLACK | RFQ >> | |
| FP301-1-48"-BLUE-24 PCS | 3M | HEATSHRINK 1"X4' BLU 1=1PC 48" | RFQ >> | |
| FP301-1-48"-BLUE-5 PCS | 3M | HTSHRK 1- 48" BLU 5PCS | RFQ >> | |
| FP301-1-48"-BLUE-HDR-5 PCS | 3M | HEATSHRINK FP301 1-48" BLUE | RFQ >> | |
| FP301-1-48"-CLEAR-24 PCS | 3M | HEATSHRINK 1"X4' CLR 1=1PC 48" | RFQ >> | |
| FP301-1-48"-CLEAR-5 PCS | 3M | HEATSHRINK 1"X4' CLR 1=1PC 48" | RFQ >> | |
| FP301-1-48"-CLEAR-HDR-5 PCS | 3M | HEATSHRINK FP301 1-48" CLEAR | RFQ >> | |
| FP301-1-48"-GREEN-24 PCS | 3M | HEATSHRINK 1"X4' GRN 1=1PC 48" | RFQ >> | |
| FP301-1-48"-GREEN-5 PCS | 3M | HEATSHRINK 1"X4' GRN 1=1PC 48" | RFQ >> | |
| FP301-1-48"-GREEN-HDR-5 PCS | 3M | HEATSHRINK FP301 1-48" GREEN | RFQ >> | |
| FP301-1-48"-RED-24 PCS | 3M | HEATSHRINK 1"X4' RED 1=1PC 48" | RFQ >> | |
| FP301-1-48"-RED-5 PCS | 3M | HEATSHRINK 1"X4' RED 1=1PC 48" | RFQ >> | |
| FP301-1-48"-RED-HDR-5 PCS | 3M | HEATSHRINK FP301 1-48" RED | RFQ >> | |
| FP301-1-48"-WHITE-24 PCS | 3M | HEATSHRINK 1"X4' WHT 1=1PC 48" | RFQ >> | |
| FP301-1-48"-WHITE-5 PCS | 3M | HTSHRK 1- 48" WHT 5PCS | RFQ >> | |
| FP301-1-48"-WHITE-HDR-5 PCS | 3M | HEATSHRINK FP301 1-48" WHITE | RFQ >> | |
| FP301-1-48"-YELLOW-24 PCS | 3M | HTSHRK 1- 48" YLW 24PC | RFQ >> | |
![]() |
FP301-1-48"-YELLOW-5 PCS | 3M | HTSHRK 1- 48" YLE 5PCS | RFQ >> |
| FP301-1-48"-YELLOW-HDR-5 PCS | 3M | HEATSHRINK FP301 1-48" YELLOW | RFQ >> | |
| FP301-1-50'-BLACK-SPOOL | 3M | HEATSHRINK FP301 1-50' BLACK | RFQ >> | |
| FP301-1-50'-CLEAR-SPOOL | 3M | HEATSHRINK FP301 1-50' CLEAR | RFQ >> | |
| FP301-1-6"-BLACK-10-10 PC PKS | 3M | HEATSHRINK FP301 1-6" BLACK | RFQ >> |







