Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FKP300A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FKP300A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FKP300A
| Part No | FKP300A |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken Electric Co., Ltd. |
| Description | MOSFET N-CH 300V 30A TO-3PF |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 300V |
|---|---|
| Power Dissipation (Max): | 85W (Tc) |
| Package / Case: | TO-3P-3 Full Pack |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | TO-3PF |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4.5V @ 1mA |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | N-Channel 300V 30A (Ta) 85W (Tc) Through Hole TO-3PF |
| FET Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 36 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| FET Type: | N-Channel |
| Series: | - |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 30A (Ta) |
| Other Names: | FKP300A DK |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 3800pF @ 25V |
| Vgs (Max): | ±30V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 65 mOhm @ 15A, 10V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply FKP300A , send us a request quote to request FKP300A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FKP300A.The price and lead time for FKP300A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FKP300A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





