Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FIT68-5 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FIT68-5 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FIT68-5
| Part No | FIT68-5 |
|---|---|
| Manufacturer | Triad Magnetics |
| Description | FIXED IND 33.15UH 5.7A 28.8 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | - |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 33.15µH |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.950" (24.13mm) |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 28.8 mOhm Max |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 5.7A |
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Radial |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 33.15µH Unshielded Toroidal Inductor 5.7A 28.8 mOhm Max Radial |
| Inductance Frequency - Test: | 10kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.875" L x 0.475" W (22.22mm x 12.07mm) |
| Series: | FIT |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Toroidal |
| Other Names: | 10574 237-1193 FIT685 |
Introduce
We can supply FIT68-5 , send us a request quote to request FIT68-5 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FIT68-5.The price and lead time for FIT68-5 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FIT68-5.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





