Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FHR3C64X-H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FHR3C64X-H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FHR3C64X-H
| Part No | FHR3C64X-H |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Electric |
| Description | LED RED CLEAR ROUND THROUGH HOLE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Red |
|---|---|
| Lens Transparency: | Clear |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 160mcd |
| Wavelength - Dominant: | 624nm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Red 624nm LED Indication - Discrete 1.9V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Red |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3.10mm |
| Other Names: | 404-1241 FHR3C64X-H-ND |
| Wavelength - Peak: | 635nm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 10mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.9V |
| Viewing Angle: | - |
Introduce
We can supply FHR3C64X-H , send us a request quote to request FHR3C64X-H pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FHR3C64X-H.The price and lead time for FHR3C64X-H depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FHR3C64X-H.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





