Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FES16AT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FES16AT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FES16AT
| Part No | FES16AT |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 50V 16A TO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220AC |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 50V 16A Through Hole TO-220AC |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 950mV @ 8A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 50V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 170pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 50V |
| Base Part Number: | FES16A |
| Current - Average Rectified (Io): | 16A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 35ns |
Introduce
We can supply FES16AT , send us a request quote to request FES16AT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FES16AT.The price and lead time for FES16AT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FES16AT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





