Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FERD60M45CT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FERD60M45CT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FERD60M45CT
| Part No | FERD60M45CT |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE ARRAY 45V 30A TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-3 |
|---|---|
| Diode Type: | FERD (Field Effect Rectifier Diode) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode FERD (Field Effect Rectifier Diode) 45V 30A Through Hole TO-220-3 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 550mV @ 30A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 550µA @ 45V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 30A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 45V |
| Other Names: | 497-14550-5 FERD60M45CT-ND |
Introduce
We can supply FERD60M45CT , send us a request quote to request FERD60M45CT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FERD60M45CT.The price and lead time for FERD60M45CT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FERD60M45CT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






