Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FCB-405-0617M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FCB-405-0617M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FCB-405-0617M
| Part No | FCB-405-0617M |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 28V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Relay Type: | General Purpose |
|---|---|
| Contact Rating (Current): | 5A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Termination Style: | PC Pin |
| Coil Resistance: | 400 Ohms |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Turn Off Voltage (Min): | 1.5 VDC |
| Switching Voltage: | 115VAC, 28VDC - Max |
| Features: | Sealed - Hermetically |
| Operating Temperature: | -70°C ~ 125°C |
| Contact Material: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Coil Power: | - |
| Detailed Description: | General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 28VDC Coil Through Hole |
| Contact Form: | 4PDT (4 Form C) |
| Release Time: | 6ms |
| Coil Voltage: | 28VDC |
| Turn On Voltage (Max): | 18 VDC |
| Series: | Military, MIL-R-83536/6, FCB, CII |
| Other Names: | 1122-1028 1122-1028-MIL 7-1617760-7 A101580 A101580-ND FCB4050617M M83536/6-017M |
| Coil Type: | Non Latching |
| Operate Time: | 6ms |
Introduce
We can supply FCB-405-0617M , send us a request quote to request FCB-405-0617M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FCB-405-0617M.The price and lead time for FCB-405-0617M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FCB-405-0617M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation









