Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FAMDB3600ZC000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FAMDB3600ZC000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FAMDB3600ZC000
| Part No | FAMDB3600ZC000 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | LINE FILTER 250VAC 16A CHASS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | General Purpose |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Configuration: | Single Stage |
| Voltage - Rated AC: | 250V |
| Current: | 16A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage - Rated DC: | - |
| Inductance: | 1mH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Termination Style: | Quick Connect |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | FA |
| Filter Type: | Single Phase |
| Frequency - Operating: | 50/60Hz |
| Approvals: | CSA, ENEC, UR |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply FAMDB3600ZC000 , send us a request quote to request FAMDB3600ZC000 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FAMDB3600ZC000.The price and lead time for FAMDB3600ZC000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FAMDB3600ZC000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





