Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F6005/8 BK008 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy F6005/8 BK008 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
F6005/8 BK008
| Part No | F6005/8 BK008 |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha Wire |
| Description | HEAT SHRINK TUBE 5/8 BK 25' |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Length: | 25.0' (7.6m) |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Heat Shrink Tubing, Flexible 0.625" (15.88mm) 2 to 1 Black 25.0' (7.6m) |
| Shrinkage Ratio: | 2 to 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Shrink Temperature: | 130°C |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Black |
| Series: | FIT®-600 |
| Type: | Tubing, Flexible |
| Recovered Wall Thickness: | 0.052" (1.32mm) |
| Other Names: | F6005/8 BK008-ND F6005/8BK008 FIT-600-5/8 BK008 |
| Material: | Polyolefin (PO), Chlorinated |
| Inner Diameter - Recovered: | 0.357" (9.07mm) |
| Inner Diameter - Supplied: | 0.625" (15.88mm) |
| Features: | Abrasion Resistant, Flame Retardant, Heat Resistant, Oil Resistant, UV Resistant |
| Operating Temperature: | -75°C ~ 121°C |
Introduce
We can supply F6005/8 BK008 , send us a request quote to request F6005/8 BK008 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number F6005/8 BK008.The price and lead time for F6005/8 BK008 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part F6005/8 BK008.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





