Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F180G226MCC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy F180G226MCC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
F180G226MCC
| Part No | F180G226MCC |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Description | CAP ALUM 22UF 20% 4V SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 70 mOhm |
|---|---|
| Applications: | General Purpose |
| Tolerance: | ±20% |
| Package / Case: | Nonstandard SMD |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 22µF 4V Aluminum Electrolytic Capacitors Nonstandard SMD 70 mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
| Surface Mount Land Size: | 0.256" L x 0.126" W (6.50mm x 3.20mm) |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Height - Seated (Max): | 0.075" (1.90mm) |
| Voltage - Rated: | 4V |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) |
| Series: | F18 |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.1A @ 100kHz |
| Other Names: | 493-4003-1 |
| Capacitance: | 22µF |
| Polarization: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
Introduce
We can supply F180G226MCC , send us a request quote to request F180G226MCC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number F180G226MCC.The price and lead time for F180G226MCC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part F180G226MCC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






