Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F-243U with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy F-243U with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
F-243U
| Part No | F-243U |
|---|---|
| Manufacturer | Triad Magnetics |
| Description | CHASSIS MOUNT POWER TRANSFORMER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Secondary (Full Load): | Parallel 18V, Series 36V |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Secondary Winding(s): | Dual |
| Primary Winding(s): | Single |
| Current - Output (Max): | Parallel 8A, Series 4A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Power - Max: | 144 VA |
| Voltage - Isolation: | 1500Vrms |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Weight: | 5.2 lbs (2.4kg) |
| Height - Seated (Max): | 88.90mm |
| Center Tap: | Yes |
| Voltage - Primary: | 115V |
| Termination Style: | Solder, Quick Connect |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 104.78mm L x 82.55mm W |
| Series: | - |
| Type: | Laminated Core |
Introduce
We can supply F-243U , send us a request quote to request F-243U pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number F-243U.The price and lead time for F-243U depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part F-243U.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





