Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F-216X with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy F-216X with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
F-216X
| Part No | F-216X |
|---|---|
| Manufacturer | Triad Magnetics |
| Description | POWER XFMR CHASSIS MOUNT W/LEADS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Secondary (Full Load): | 12V |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Secondary Winding(s): | Single |
| Primary Winding(s): | Single |
| Current - Output (Max): | 350mA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Power - Max: | 4.2 VA |
| Voltage - Isolation: | 1500Vrms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Weight: | 0.37 lb (167.83g) |
| Height - Seated (Max): | 34.93mm |
| Center Tap: | No |
| Voltage - Primary: | 115V |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 60.32mm L x 34.93mm W |
| Series: | Single Secondary |
| Type: | Laminated Core |
| Other Names: | 237-1935 |
Introduce
We can supply F-216X , send us a request quote to request F-216X pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number F-216X.The price and lead time for F-216X depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part F-216X.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






