Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EWV-YC8B14 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EWV-YC8B14 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EWV-YC8B14
| Part No | EWV-YC8B14 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | POT 10K OHM 1/20W LINEAR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±30% |
|---|---|
| Number of Gangs: | 1 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | - |
| Termination Style: | Gull Wing |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Power (Watts): | 0.05W, 1/20W |
| Number of Turns: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Rotation: | Continuous |
| Taper: | Linear |
| Detailed Description: | 10k Ohm 1 Gang Linear Surface Mount Potentiometer None 1 Turn 0.05W, 1/20W Gull Wing |
| Resistive Material: | - |
| Resistance (Ohms): | 10k |
| Actuator Type: | - |
| Size - Body: | Square - 0.689" x 0.657" Face x 0.295" H (17.50mm x 16.70mm x 7.50mm) |
| Bushing Thread: | - |
| Actuator Length: | - |
| Series: | EWV-YC |
| Other Names: | EWVYC8B14 P12427TR |
| Built in Switch: | None |
| Adjustment Type: | Top Adjustment |
| Actuator Diameter: | - |
Introduce
We can supply EWV-YC8B14 , send us a request quote to request EWV-YC8B14 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EWV-YC8B14.The price and lead time for EWV-YC8B14 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EWV-YC8B14.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





