Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EU02ZW with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EU02ZW with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EU02ZW
| Part No | EU02ZW |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken Electric Co., Ltd. |
| Description | DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | - |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 200V 1A Through Hole |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.4V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Other Names: | EU02ZW DK |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 400ns |
Introduce
We can supply EU02ZW , send us a request quote to request EU02ZW pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EU02ZW.The price and lead time for EU02ZW depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EU02ZW.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






