Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ES01AV with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ES01AV with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ES01AV
| Part No | ES01AV |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken Electric Co., Ltd. |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 700MA AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | - |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 700mA Through Hole |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 3V @ 800mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Other Names: | ES01AV DK |
| Current - Average Rectified (Io): | 700mA |
| Reverse Recovery Time (trr): | 1.5µs |
Introduce
We can supply ES01AV , send us a request quote to request ES01AV pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ES01AV.The price and lead time for ES01AV depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ES01AV.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






