Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ELW2611 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ELW2611 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ELW2611
| Part No | ELW2611 |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics |
| Description | OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 8-DIP (0.354", 9.00mm) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Number of Channels: | 1 |
| Current - Output / Channel: | 50mA |
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Data Rate: | 10Mbps |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Logic Output Optoisolator 10Mbps Open Collector 5000Vrms 1 Channel 20kV/µs CMTI 8-DIP |
| Voltage - Supply: | 7V |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max): | 100ns, 100ns |
| Voltage - Isolation: | 5000Vrms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Input Type: | DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Inputs - Side 1/Side 2: | 1/0 |
| Common Mode Transient Immunity (Min): | 20kV/µs |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.4V |
| Output Type: | Open Collector |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 50mA |
| Rise / Fall Time (Typ): | 40ns, 10ns |
Introduce
We can supply ELW2611 , send us a request quote to request ELW2611 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ELW2611.The price and lead time for ELW2611 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ELW2611.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





