Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ELI70-CR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ELI70-CR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ELI70-CR
| Part No | ELI70-CR |
|---|---|
| Manufacturer | Future Designs, Inc. |
| Description | 7.0" TOUCH LCD 4WR HDMI |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Graphics Color: | Red, Green, Blue (RGB) |
|---|---|
| Dot Size: | - |
| Backlight: | LED - White |
| Touchscreen: | Resistive |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color USB/Serial 7" (177.80mm) 800 x 480 (WVGA) |
| Interface: | USB/Serial |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Dot Pitch: | - |
| Display Mode: | Transmissive |
| Viewing Area: | 154.08mm W x 85.92mm H |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Other Names: | 622-1074 |
| Background Color: | - |
| Display Type: | TFT - Color |
| Diagonal Screen Size: | 7" (177.80mm) |
| Dot Pixels: | 800 x 480 (WVGA) |
Introduce
We can supply ELI70-CR , send us a request quote to request ELI70-CR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ELI70-CR.The price and lead time for ELI70-CR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ELI70-CR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





