Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EK60 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EK60 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EK60
| Part No | EK60 |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | FUSE CARTRIDGE 60A 600VAC/250VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Applications: | Electrical, Industrial |
|---|---|
| Package / Case: | Cylindrical, Blade Terminal (Alternating) |
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Response Time: | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 200kA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.843" Dia x 1.429" L (21.40mm x 36.30mm) |
| Series: | HRCI-CB |
| Class: | - |
| Voltage Rating - DC: | 250V |
| Other Names: | EK60BS EK60C |
| Voltage Rating - AC: | 600V |
| Features: | - |
| Approvals: | CE, CSA |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 60A |
Introduce
We can supply EK60 , send us a request quote to request EK60 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EK60.The price and lead time for EK60 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EK60.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






