Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EGP51F-E3/C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EGP51F-E3/C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EGP51F-E3/C
| Part No | EGP51F-E3/C |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 300V 5A DO201AD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-201AD, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Supplier Device Package: | DO-201AD |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Detailed Description: | Diode Standard 300V 5A Through Hole DO-201AD |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.25V @ 5A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 300V |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 44 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 48pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | SUPERECTIFIER® |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 300V |
| Current - Average Rectified (Io): | 5A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 50ns |
Introduce
We can supply EGP51F-E3/C , send us a request quote to request EGP51F-E3/C pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EGP51F-E3/C.The price and lead time for EGP51F-E3/C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EGP51F-E3/C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





