Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EG2601A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EG2601A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EG2601A
| Part No | EG2601A |
|---|---|
| Manufacturer | E-Switch |
| Description | SWITCH SLIDE DP6T 300MA 30V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Through Hole |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 10,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Slide Switch DP6T Through Hole |
| Actuator Type: | Standard |
| Switch Function: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | 9.80mm |
| Series: | EG |
| Operating Force: | 200gf |
| Actuator Material: | - |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Features: | - |
| Switch Travel: | 4.00mm |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 300mA (DC) |
| Contact Finish: | Silver |
| Circuit: | DP6T |
Introduce
We can supply EG2601A , send us a request quote to request EG2601A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EG2601A.The price and lead time for EG2601A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EG2601A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





