Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EFA5365S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EFA5365S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EFA5365S
| Part No | EFA5365S |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Electric |
| Description | LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Orange |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lens Transparency: | Clear |
| Supplier Device Package: | 5mm Round |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 1160mcd |
| Wavelength - Dominant: | 605nm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Orange 605nm LED Indication - Discrete 1.9V Radial |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Orange |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm |
| Height (Max): | 7.80mm |
| Other Names: | 404-1097 |
| Wavelength - Peak: | 609nm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.9V |
| Viewing Angle: | 45° |
Introduce
We can supply EFA5365S , send us a request quote to request EFA5365S pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EFA5365S.The price and lead time for EFA5365S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EFA5365S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






