Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EASG2122RA0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EASG2122RA0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EASG2122RA0
| Part No | EASG2122RA0 |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics |
| Description | LED RED DIFFUSED 2SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | - |
|---|---|
| Package / Case: | 2-SMD, Gull Wing |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Supplier Device Package: | 2-SMD |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 100mcd |
| Wavelength - Dominant: | 631nm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Red 631nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, Gull Wing |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 4 (72 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 2.10mm L x 2.00mm W |
| Color: | Red |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 1.90mm |
| Height (Max): | 2.90mm |
| Wavelength - Peak: | 639nm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
| Viewing Angle: | 45° |
Introduce
We can supply EASG2122RA0 , send us a request quote to request EASG2122RA0 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EASG2122RA0.The price and lead time for EASG2122RA0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EASG2122RA0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





