Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E79-00A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy E79-00A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
E79-00A
| Part No | E79-00A |
|---|---|
| Manufacturer | Cherry Switches (ZF Electronics) |
| Description | SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Electrical Life: | 6,000 Cycles |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Pretravel: | 0.125" (3.2mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 680gf |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 10A (AC) |
| Circuit: | DPDT |
| Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 0.720" (18.3mm) |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Overtravel: | 0.375" (9.5mm) |
| Series: | E |
| Release Force: | - |
| Other Names: | 0E79-00A 0E79-00A0 0E7900A0 CH157 E79-00A0 E7900A |
| Differential Travel: | 0.075" (1.9mm) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply E79-00A , send us a request quote to request E79-00A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number E79-00A.The price and lead time for E79-00A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part E79-00A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





