Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E2522S.18.03 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy E2522S.18.03 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
E2522S.18.03
| Part No | E2522S.18.03 |
|---|---|
| Manufacturer | General Cable |
| Description | CABLE 2COND 16AWG RED SHLD 500' |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Length: | 500.0' (152.4m) |
|---|---|
| Shield Type: | Foil |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Jacket Color: | Red |
| Conductor Insulation: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.180" (4.57mm) |
| Usage: | Alarm, Safety |
| Features: | Drain Wire, Rip Cord |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 75°C |
| Shield Coverage: | 100% |
| Shield Material: | Flexfoil® |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.0150" (0.381mm) |
| Voltage: | 300V |
| Detailed Description: | 2 Conductor Multi-Conductor Cable Red 16 AWG Foil 500.0' (152.4m) |
| Conductor Material: | Copper, Annealed Bare |
| Conductor Strand: | Solid |
| Ratings: | ASTM B-3 |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Series: | - |
| Cable Type: | Multi-Conductor |
| Other Names: | CE2522R-500 E2522S.18.03-ND |
| Wire Gauge: | 16 AWG |
| Number of Conductors: | 2 |
Introduce
We can supply E2522S.18.03 , send us a request quote to request E2522S.18.03 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number E2522S.18.03.The price and lead time for E2522S.18.03 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part E2522S.18.03.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






