Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E21-00AX with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy E21-00AX with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
E21-00AX
| Part No | E21-00AX |
|---|---|
| Manufacturer | Cherry Switches (ZF Electronics) |
| Description | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 6,000 Cycles |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Pretravel: | 0.047" (1.2mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 15gf |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 100mA (AC), 250mA (DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 0.579" (14.7mm) |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Overtravel: | 0.050" (1.27mm) |
| Series: | E |
| Release Force: | - |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | 0E2100AX CH970 E2100AX |
| Differential Travel: | 0.010" (0.25mm) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply E21-00AX , send us a request quote to request E21-00AX pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number E21-00AX.The price and lead time for E21-00AX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part E21-00AX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






