Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DWFR-6/2-0-STK with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DWFR-6/2-0-STK with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DWFR-6/2-0-STK
| Part No | DWFR-6/2-0-STK |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | DUAL WALL HEAT SHRINK 4FT STK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Length: | 4.00' (1.22m) |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Heat Shrink Tubing, Semi-Flexible 0.236" (5.99mm) 3 to 1 Black 4.00' (1.22m) |
| Shrinkage Ratio: | 3 to 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Shrink Temperature: | 60°C |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Black |
| Series: | DWFR |
| Type: | Tubing, Semi-Flexible |
| Recovered Wall Thickness: | 0.045" (1.14mm) |
| Other Names: | EH2289-000 |
| Material: | Polyolefin (PO), Irradiated |
| Inner Diameter - Recovered: | 0.079" (2.01mm) |
| Inner Diameter - Supplied: | 0.236" (5.99mm) |
| Features: | Adhesive Lined, Flame Retardant |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 110°C |
Introduce
We can supply DWFR-6/2-0-STK , send us a request quote to request DWFR-6/2-0-STK pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DWFR-6/2-0-STK.The price and lead time for DWFR-6/2-0-STK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DWFR-6/2-0-STK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





