Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DT17 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DT17 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DT17
| Part No | DT17 |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | TAPE DUCT CLOTH BLK 1.89"X 35YDS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Length: | 105' (32m) 35 yds |
|---|---|
| Thickness - Backing, Carrier: | - |
| Adhesive: | Rubber |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Temperature Range: | - |
| Tape Type: | Duct Cloth |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Black |
| Series: | DT17 |
| Usage: | Holding, Joining, Sealing |
| Width: | 1.89" (48.00mm) |
| Thickness: | 0.0170" (17.0 mils, 0.432mm) |
| Other Names: | 0-00-76308-98121-1 00076308981211 3M156407 70006775038 7100127288 |
| Shelf Life: | 12 Months |
| Backing, Carrier: | Polyethylene over Cloth |
| Thickness - Adhesive: | - |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
Introduce
We can supply DT17 , send us a request quote to request DT17 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DT17.The price and lead time for DT17 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DT17.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







