Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DSSS35-008AR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DSSS35-008AR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DSSS35-008AR
| Part No | DSSS35-008AR |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V 35A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | ISOPLUS247™ |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | ISOPLUS247™ |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 80V 35A Through Hole ISOPLUS247™ |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 790mV @ 35A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 4mA @ 80V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 32 Weeks |
| Diode Configuration: | 1 Pair Series Connection |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 35A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 80V |
Introduce
We can supply DSSS35-008AR , send us a request quote to request DSSS35-008AR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DSSS35-008AR.The price and lead time for DSSS35-008AR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DSSS35-008AR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






