Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DSS5140U-7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DSS5140U-7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DSS5140U-7
| Part No | DSS5140U-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | TRANS PNP 40V 1A SOT-323 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 300 @ 100mA, 5V |
|---|---|
| Package / Case: | SC-70, SOT-323 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SOT-323 |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 1A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor PNP 40V 1A 150MHz 400mW Surface Mount SOT-323 |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 40V |
| Power - Max: | 400mW |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Frequency - Transition: | 150MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 500mV @ 100mA, 1A |
| Series: | - |
| Base Part Number: | DSS5140 |
| Other Names: | DSS5140U7 DSS5140UDITR |
| Transistor Type: | PNP |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 100nA |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply DSS5140U-7 , send us a request quote to request DSS5140U-7 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DSS5140U-7.The price and lead time for DSS5140U-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DSS5140U-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







