Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DSR6U600D1-13 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DSR6U600D1-13 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DSR6U600D1-13
| Part No | DSR6U600D1-13 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 6A TO252-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | TO-252-3 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 6A Surface Mount TO-252-3 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2.6V @ 6A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 30pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | DIODESTAR™ |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Other Names: | 1034-DSR6U600D1-13DITR |
| Current - Average Rectified (Io): | 6A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 45ns |
Introduce
We can supply DSR6U600D1-13 , send us a request quote to request DSR6U600D1-13 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DSR6U600D1-13.The price and lead time for DSR6U600D1-13 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DSR6U600D1-13.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





