Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DSH5XSGAA58X with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DSH5XSGAA58X with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DSH5XSGAA58X
| Part No | DSH5XSGAA58X |
|---|---|
| Manufacturer | Conec |
| Description | CONN D-SUB HD RCPT 78POS VERT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Ingress Protection: | IP20 |
| Features: | Board Lock |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 3A |
| Number of Rows: | 4 |
| Voltage Rating: | 60V |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | - |
| Contact Finish Thickness: | Flash |
| Contact Type: | Signal |
| Detailed Description: | 78 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector |
| Termination: | Press-Fit |
| Contact Form: | Machined |
| Shell Material, Finish: | Steel, Tin Plated |
| Flange Feature: | Board Side (4-40) |
| Connector Style: | D-Sub, High Density |
| Color: | Black |
| Series: | - |
| Backset Spacing: | - |
| Wire Gauge: | - |
| Shell Size, Connector Layout: | 5 (DD, D) High Density |
| Number of Positions: | 78 |
| Contact Finish: | Gold |
Introduce
We can supply DSH5XSGAA58X , send us a request quote to request DSH5XSGAA58X pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DSH5XSGAA58X.The price and lead time for DSH5XSGAA58X depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DSH5XSGAA58X.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





