Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DSB2I40SB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DSB2I40SB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DSB2I40SB
| Part No | DSB2I40SB |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SMB (DO-214AA) |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 40V 2A Surface Mount SMB (DO-214AA) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 500mV @ 2A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 40V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Current - Average Rectified (Io): | 2A |
Introduce
We can supply DSB2I40SB , send us a request quote to request DSB2I40SB pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DSB2I40SB.The price and lead time for DSB2I40SB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DSB2I40SB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





