Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DS89C420-MNL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DS89C420-MNL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DS89C420-MNL
| Part No | DS89C420-MNL |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | - |
|---|---|
| RAM Size: | 1K x 8 |
| Package / Case: | 40-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 40-PDIP |
| EEPROM Size: | - |
| Core Size: | 8-Bit |
| Number of I/O: | 32 |
| Speed: | 33MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 8051 89C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 16KB (16K x 8) FLASH 40-PDIP |
| Connectivity: | EBI/EMI, SIO, UART/USART |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Core Processor: | 8051 |
| Program Memory Size: | 16KB (16K x 8) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | 89C |
| Oscillator Type: | External |
| Base Part Number: | DS89C420 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Peripherals: | Power-Fail Reset, WDT |
Introduce
We can supply DS89C420-MNL , send us a request quote to request DS89C420-MNL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DS89C420-MNL.The price and lead time for DS89C420-MNL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DS89C420-MNL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for DS89C420-MNL
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
DS8921AM/NOPB | N/A | IC LINE DRV/RCVR DIFF PAIR 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS8921AMX | N/A | IC LINE DVR/RVR DIFF PAIR 8-SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS8921AMX/NOPB | N/A | IC LINE DVR/RVR DIFF PAIR 8-SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS8921AN | N/A | IC LINE DRV/RCVR DIFF PAIR 8DIP | RFQ >> |
![]() |
DS8921ATM | N/A | IC LINE DRV/RCVR DIFF PAIR 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS8921ATM/NOPB | N/A | IC LINE DRV/RCVR DIFF PAIR 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS8921ATMX/NOPB | N/A | IC LINE DVR/RVR DIFF PAIR 8-SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS8921M | N/A | IC LINE DRV/RCVR DIFF PAIR 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS8921M/NOPB | N/A | IC LINE DRV/RCVR DIFF PAIR 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS8921MX | N/A | IC LINE DVR/RVR DIFF PAIR 8-SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS8921MX/NOPB | N/A | IC LINE DVR/RVR DIFF PAIR 8-SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS8921N | N/A | IC LINE DRV/RCVR DIFF PAIR 8DIP | RFQ >> |
![]() |
DS8921N/NOPB | N/A | IC LINE DRV/RCVR DIFF PAIR 8DIP | RFQ >> |
![]() |
DS8922AM | N/A | IC LINE DRV/RCVR DIF PAIR 16SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS8922AM/NOPB | N/A | IC LINE DRV/RCVR DIF PAIR 16SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS8922AMX | N/A | IC LINE DVR/RVR DIFF PAIR 16SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS8922AMX/NOPB | N/A | IC LINE DVR/RVR DIFF PAIR 16SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS8922AN/NOPB | N/A | IC LINE DRV/RCVR DIFF PAIR 16DIP | RFQ >> |
![]() |
DS8922M/NOPB | N/A | IC LINE DRV/RCVR DIF PAIR 16SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS8922MX | N/A | IC LINE DVR/RVR DIFF PAIR 16SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS8922N | N/A | IC LINE DRV/RCVR DIFF PAIR 16DIP | RFQ >> |
![]() |
DS8923AM | N/A | IC LINE DRV/RCVR DUAL 16-SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS8923AM/NOPB | N/A | IC LINE DRV/RCVR DUAL 16-SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS8923AMX | N/A | IC LINE DRV/RCVR DIF PAIR 16SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS8923AMX/NOPB | N/A | IC LINE DRV/RCVR DIF PAIR 16SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS8923AN | N/A | IC LINE DRV/RCVR DUAL 16-DIP | RFQ >> |
![]() |
DS8923AN/NOPB | N/A | IC LINE DRV/RCVR DUAL 16-DIP | RFQ >> |
![]() |
DS89C21TM | N/A | IC LINE DRV/RCVR DIFF PAIR 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS89C21TM/NOPB | N/A | IC LINE DRV/RCVR DIFF PAIR 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS89C21TMX | N/A | IC LINE DVR/RVR DIFF PAIR 8-SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS89C21TMX/NOPB | N/A | IC LINE DVR/RVR DIFF PAIR 8-SOIC | RFQ >> |
![]() |
DS89C386TMEA | N/A | IC LINE REC CMOS DIF 12CH 48SSOP | RFQ >> |
![]() |
DS89C386TMEA/NOPB | N/A | IC LINE REC CMOS DIF 12CH 48SSOP | RFQ >> |
![]() |
DS89C386TMEAX/NOPB | N/A | IC LINE REC CMOS DIF 12CH 48SSOP | RFQ >> |
![]() |
DS89C387TMEA | N/A | IC LINE DRV CMOS DIF 12CH 48SSOP | RFQ >> |
![]() |
DS89C387TMEA/NOPB | N/A | IC LINE DRV CMOS DIF 12CH 48SSOP | RFQ >> |
![]() |
DS89C387TMEAX/NOPB | N/A | IC LINE DRV CMOS DIF 12CH 48SSOP | RFQ >> |
| DS89C420-ECL | Maxim Integrated | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP | RFQ >> | |
| DS89C420-ECS | Maxim Integrated | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP | RFQ >> | |
| DS89C420-ENG | Maxim Integrated | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP | RFQ >> | |
| DS89C420-ENL | Maxim Integrated | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP | RFQ >> | |
| DS89C420-MCL | Maxim Integrated | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP | RFQ >> | |
| DS89C420-MCS | Maxim Integrated | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP | RFQ >> | |
| DS89C420-MNL | Maxim Integrated | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP | RFQ >> | |
![]() |
DS89C420-QCL | Maxim Integrated | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44PLCC | RFQ >> |
![]() |
DS89C420-QNG | Maxim Integrated | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44PLCC | RFQ >> |
![]() |
DS89C420-QNL | Maxim Integrated | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44PLCC | RFQ >> |
| DS89C430-ENG | Maxim Integrated | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP | RFQ >> | |
| DS89C430-ENG+ | Maxim Integrated | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP | RFQ >> | |
| DS89C430-ENL | Maxim Integrated | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP | RFQ >> |







