Buy DS2E-S-DC48V with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
DS2E-S-DC48V
| Part No | DS2E-S-DC48V |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Relay Type: | General Purpose |
|---|---|
| Contact Rating (Current): | 2A |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Termination Style: | PC Pin |
| Coil Resistance: | 11.52 kOhms |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Turn Off Voltage (Min): | 4.8 VDC |
| Switching Voltage: | 250VAC, 220VDC - Max |
| Features: | Sealed - Amber |
| Coil Current: | 4.2mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 70°C |
| Contact Material: | Silver (Ag), Gold (Au) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Coil Power: | 200 mW |
| Detailed Description: | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole |
| Contact Form: | DPDT (2 Form C) |
| Release Time: | 5ms |
| Coil Voltage: | 48VDC |
| Turn On Voltage (Max): | 33.6 VDC |