Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DR-15-24 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DR-15-24 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DR-15-24
| Part No | DR-15-24 |
|---|---|
| Manufacturer | B+B SmartWorx, Inc. |
| Description | AC/DC CONVERTER 24V 15W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | ITE (Commercial) |
|---|---|
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Current - Output (Max): | 1A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Enclosed AC DC Converter 1 Output 24V 1A 85 ~ 264 VAC Input |
| Voltage - Isolation: | 3kV |
| Efficiency: | 83.5% |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Output 2: | - |
| Size / Dimension: | 2.20" L x 0.98" W x 3.66" H (56.0mm x 25.0mm x 93.0mm) |
| Voltage - Output 1: | 24V |
| Series: | DR |
| Voltage - Output 4: | - |
| Power (Watts): | 15W |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Enclosed |
| Voltage - Input: | 85 ~ 264 VAC |
| Number of Outputs: | 1 |
| Features: | Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input |
| Approvals: | CB, CE, cURus, TUVgs |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 60°C (With Derating) |
| Minimum Load Required: | - |
Introduce
We can supply DR-15-24 , send us a request quote to request DR-15-24 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DR-15-24.The price and lead time for DR-15-24 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DR-15-24.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







