Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DL4004 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DL4004 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DL4004
| Part No | DL4004 |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Components (MCC) |
| Description | DIODE GEN PURP 400V 1A MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-213AB, MELF (Glass) |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | MELF |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 400V 1A Surface Mount MELF |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 400V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Base Part Number: | DL4004 |
| Other Names: | DL4004MSTR |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
Introduce
We can supply DL4004 , send us a request quote to request DL4004 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DL4004.The price and lead time for DL4004 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DL4004.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





