Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DK191-XEC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DK191-XEC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DK191-XEC
| Part No | DK191-XEC |
|---|---|
| Manufacturer | C-Ton Industries |
| Description | PROCESS METER 4-20MA LCD PNL MT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Panel Mount |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Process Meter LCD - Black Characters Display Panel Mount |
| Voltage - Supply: | Loop Power |
| Number Of Characters Per Row: | 3.5 |
| Display Characters - Height: | 0.449" (11.40mm) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Weight: | - |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 71.77mm x 32.02mm |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | DK190-XEC |
| Type: | Process Meter |
| Other Names: | CDPM1069 DK191XEC |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Display Type: | LCD - Black Characters |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 50°C |
| Output Type: | - |
| Measuring Range: | 4 ~ 20mA |
Introduce
We can supply DK191-XEC , send us a request quote to request DK191-XEC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DK191-XEC.The price and lead time for DK191-XEC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DK191-XEC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





