Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DK025L with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DK025L with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DK025L
| Part No | DK025L |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | DIODE GEN PURP 1KV 15.9A TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-3 Isolated Tab |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | TO-220 Isolated Tab |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1000V 15.9A Through Hole TO-220 Isolated Tab |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.6V @ 15.9A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 20µA @ 1000V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 125°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1000V |
| Base Part Number: | DK025 |
| Current - Average Rectified (Io): | 15.9A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 4µs |
Introduce
We can supply DK025L , send us a request quote to request DK025L pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DK025L.The price and lead time for DK025L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DK025L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





