Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DHG30IM600PC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DHG30IM600PC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DHG30IM600PC
| Part No | DHG30IM600PC |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 30A TO263 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | TO-263 (D²Pak) |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 30A Surface Mount TO-263 (D²Pak) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2.37V @ 30A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 32 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 30A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 35ns |
Introduce
We can supply DHG30IM600PC , send us a request quote to request DHG30IM600PC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DHG30IM600PC.The price and lead time for DHG30IM600PC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DHG30IM600PC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





