Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DHG20I600PA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DHG20I600PA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DHG20I600PA
| Part No | DHG20I600PA |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 20A TO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220AC |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 20A Through Hole TO-220AC |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2.32V @ 20A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 30µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 32 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 20A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 35ns |
Introduce
We can supply DHG20I600PA , send us a request quote to request DHG20I600PA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DHG20I600PA.The price and lead time for DHG20I600PA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DHG20I600PA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





