Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DG1113F-TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DG1113F-TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DG1113F-TR
| Part No | DG1113F-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Electric |
| Description | LED GREEN DIFFUSED SMD R/A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | White |
|---|---|
| Package / Case: | 2-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Supplier Device Package: | SMD |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 40mcd |
| Wavelength - Dominant: | 525nm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Green 525nm LED Indication - Discrete 3.3V 2-SMD, No Lead |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 4 (72 Hours) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 2.10mm L x 1.00mm W |
| Color: | Green |
| Series: | 1113F |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Domed Top, 1.70mm x 0.60mm |
| Height (Max): | 0.70mm |
| Other Names: | 404-1075-2 DG1113FTR |
| Wavelength - Peak: | 522nm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 10mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.3V |
| Viewing Angle: | 130° |
Introduce
We can supply DG1113F-TR , send us a request quote to request DG1113F-TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DG1113F-TR.The price and lead time for DG1113F-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DG1113F-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






