Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF7055SF40KNV with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DF7055SF40KNV with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DF7055SF40KNV
| Part No | DF7055SF40KNV |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America |
| Description | IC MCU 32BIT 512KB FLASH 256QFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 32x10b |
|---|---|
| RAM Size: | 32K x 8 |
| Package / Case: | 256-BQFP |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Packaging: | Tray |
| Supplier Device Package: | 256-QFP (40x28) |
| EEPROM Size: | - |
| Core Size: | 32-Bit |
| Number of I/O: | 149 |
| Speed: | 40MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | SH-2E SuperH® SH7050 Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 512KB (512K x 8) FLASH 256-QFP (40x28) |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, SCI |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3 V ~ 3.6 V |
| Core Processor: | SH-2E |
| Program Memory Size: | 512KB (512K x 8) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | SuperH® SH7050 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Base Part Number: | DF7055 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Peripherals: | DMA, POR, PWM, WDT |
Introduce
We can supply DF7055SF40KNV , send us a request quote to request DF7055SF40KNV pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DF7055SF40KNV.The price and lead time for DF7055SF40KNV depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DF7055SF40KNV.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






