Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF59M-1S-H(21) with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DF59M-1S-H(21) with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DF59M-1S-H(21)
| Part No | DF59M-1S-H(21) |
|---|---|
| Manufacturer | Hirose |
| Description | CONN SSL RCPT 1POS SOLDER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Fastening Type: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Housing Material: | Copper Alloy |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Connector Type: | Receptacle |
| Ingress Protection: | - |
| Pitch: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Contact Material: | - |
| Current Rating: | 6A |
| Voltage Rating: | 300V |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | SSL Connector 1 Position Receptacle Board to Cable/Wire Solder |
| Termination: | Solder |
| Mating Cycles: | 20 |
| Housing Color: | Silver |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Series: | DF59M |
| Other Names: | H124909TR |
| Wire Gauge: | - |
| Number of Positions: | 1 |
| Contact Finish: | - |
Introduce
We can supply DF59M-1S-H(21) , send us a request quote to request DF59M-1S-H(21) pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DF59M-1S-H(21).The price and lead time for DF59M-1S-H(21) depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DF59M-1S-H(21).We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





